Dlaczego zawsze powinieneś zawierać umowy najmu na czas określony?

Dlaczego zawsze powinieneś zawierać umowy najmu na czas określony?
Michał Żółtowski

Umowy najmu można zawierać w dwóch trybach: na czas określony, oraz na czas nieokreślony. Te dwie formy zasadniczo różnią się od siebie i wywołują szereg różnych skutków prawnych. Jakie to różnice?

Czym się różni umowa na czas oznaczony od umowy na czas nieoznaczony?

Umowa na czas nieokreślony: jest to typ umowy, który nieskończenie długo, chyba że którakolwiek ze stron wypowie taką umowę. Okres wypowiedzenia jest określony w ustawie o ochronie praw lokatorów i zależy od powodu wypowiedzenia umowy (mimo, że ludzie zwykle zawierają takie umowy z jedno- lub trzymiesięcznym terminem wypowiedzenia, najemca może takie wypowiedzenie podważyć – wtedy zwykle sprawa ląduje w sądzie).

Umowa na czas określony: jest to umowa, która zawsze trwa pomiędzy dwiema z góry wyznaczonymi datami, lub przez ściśle określony czas, np 12 miesięcy kalendarzowych. Tej umowy nie można wypowiedzieć przez okresem na jaki została zawarta, nie zawiera więc ona żadnego terminu wypowiedzenia. Co więcej, jej przedłużenie wymaga pisemnego aneksu – w przeciwnym razie sama wygasa.

Ponadto jeden i drugi typ umowy można wypowiedzieć ze skutkiem natychmiastowym, w wyjątkowych przypadkach ściśle opisanych w Kodeksie Cywilnym (np. awarie uniemożliwiające zamieszkanie).

Przewaga umowy na czas określony

Umowa na czas określony jest zdecydowanie korzystniejsza dla właściciela mieszkania z kilku powodów:

 1. Wiesz precyzyjnie kiedy umowa wygaśnie. To pozwala ci zaplanować wynajem. Rynek najmu charakteryzuje się dużą sezonowością. Lokale najłatwiej wynająć w okresie od czerwca do października, a najtrudniej od listopada do stycznia. Wiedząc to powinieneś ustawiać terminy umów w taki sposób, aby z całą pewnością nie kończyły w listopadzie ani w grudniu. Przy umowie na czas nieokreślony, takiej kontroli nie masz.
 2. Przyjmujesz wierzytelność na dużą kwotę. Przy umowie na czas nieokreślony na kwotę 2000 zł miesięcznie najemca zaciąga odnawialne zobowiązanie na 2000 zł. Przy umowie na czas określony na rok, najemca zaciąga zobowiązanie w wysokości 12 X 2000 = 24 000 zł płatne w miesięcznych ratach. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu postanowi on zerwać z tobą umowę w trakcie najmu (np. przestanie płacić i porzuci lokal) umowa nie wygasa, więc czynsz najmu i tak będzie musiał zapłacić. Najprawdopodobniej skończy się to w sądzie, ale wygraną masz jak w banku. Nawet jeżeli wypowiesz takiemu najemcy umowę z powodu zaległości w czynszu (masz do tego prawo po spełnieniu odpowiednich warunków), to i tak będzie przysługiwać ci dodatkowe roszczenie wobec najemcy z tytułu utraconych korzyści.
 3. Co jeżeli najemca przestanie płacić? Nie zdarza się to często, ale niestety się zdarza. Pierwszym krokiem w celu pozbyciu się takiego najemcy jest rozwiązanie z nim umowy. Przy umowie na czas nieokreślony, w momencie kiedy próbujemy wypowiedzieć umowy, najemca może nie odbierać korespondencji, unikać nas personalnie i ogólnie rzecz biorąc działać w kierunku podważenia wypowiedzenia przez nas umowy najmu. Przy umowie na czas określony najemca może robić to samo, aczkolwiek jest jedna zasadnicza różnica. Czego by najemca nie zrobił, umowa prędzej czy później wygaśnie sama.
 4. Dużo rzadsze zmiany najemców. Zmiana najemcy to zawsze kłopot organizacyjny, a ponadto w tym czasie lokal zwykle stoi pusty przez kilka tygodni i na siebie nie zarabia. Przy umowach na czas nieokreślony możemy mieć taką zmianę nawet kilka razy w roku. Przy umowach na czas określony maksymalnie raz w roku (pod warunkiem, że umowę zawierasz na conajmniej 12 miesięcy).

Umowa na czas określony, to narzędzie do stabilnego i przewidywalnego wynajmu. Daje pewność utrzymania tych samych warunków przez cały okres trwania umowy. Jest to korzyść zarówno dla wynajmującego jak również dla najemcy, który ma pewność że nie właściciel nie będzie chciał mu podnosić czynszu po pierwszym miesiącu wynajmu.

 

40 komentarzy

 1. Sylwia 4 lata temu

  Witam czy umowę a na czas okreslony muszę wypowiadać? Termin 01.09.2018 do 31.03.2019

  • Autor

   Umowy na czas określony nie trzeba wypowiadać. Wygasa sama wraz z jej końcem.

   Jeżeli jednak trzeba by wypowiedzieć taką umowę przed okresem na jaki była zawarta – można to zrobić tylko w wypadkach określonych w umowie najmu, oraz w niektórych okolicznościach określonych w kodeksie cywilnym. Co do zasady są to jednak sytuacje bardzo wyjątkowe.

   Najemcy często powołują się na wady lokalu najętego, jako podstawę do wypowiedzenia umowy na czas określony – jednakże aby takie wypowiedzenie było skuteczne, najemca musi każdorazowo powiadomić wynajmującego o zamiarze wypowiedzenia umowy, jednocześnie wzywając go do usunięcia wady. Jeżeli wynajmujący takiej wady nie usunie w odpowiednim terminie, dopiero wtedy najemca nabiera uprawnienia do wypowiedzenia.

 2. Pafka 4 lata temu

  Czy w pkt. 1, w ostatnim zdaniu nie ma przypadkiem błędu i nie powinno być „umowie na czas nieokreślony”?

 3. Andrzej 4 lata temu

  Witam
  Mam pytanie, jakie są możliwości eksmisji lokatora, który nie płaci czynszu, umowa zawarta na czas określony wygasła, jednak rodzina nie ma chęci opuścić lokalu.

  • Autor

   Od strony czysto prawnej – pozostaje tylko eksmisja poprzez sąd a potem komornika. Trwa to niestety okropnie długo, więc dużo bardziej opłaca się naciskać na lokatorów na różne sposoby aby jednak lokal opuścili. Wielokrotnie miałem do czynienia z lokatorami, którzy na starcie wspominali o „swoich prawach” – ale prawda jest taka, że mało który lokator ma na tyle mocne nerwy zamknąć drzwi i jak nigdy nic zajmować lokal bez tytułu prawnego. Jest to zwykłe złodziejstwo, o którym wszyscy zdają sobie sprawę i trzeba tym ludziom o tym na każdym kroku przypominać.

   Osoby którym się udaje „przesiedzieć” na cudzy koszt wiele miesięcy czy lat, to zwykle ludzie którym właściciel odpuścił, bo nie potrafi lub nie chce wywierać na nich odpowiedniej presji. Wywieranie wpływu na takie osoby nie jest łatwe (głównie z powodów emocjonalnych), dlatego polecam zlecić takie czynności profesjonalnemu mediatorowi/negocjatorowi.

 4. f 3 lata temu

  Witam. Mamy termin płatności do 15-ego dnia miesiąca. W tym miesiącu nie zapłaciliśmy (do ręki właściciela, ale ten zaczął pracę i mija się z nami). Pieniążki czekają, ale z właścicielem nie da się spotkać. Umowę mamy do końca miesiąca. Co może nas czekać?? Najem okazjonalny.

  • Autor

   Od strony formalnej jest to brak zapłaty. Jeżeli nie ma kontaktu z właścicielem, ani możliwości zapłaty przelewem, sugerowałbym wysłanie pieniędzy przekazem pocztowym (oraz koniecznie zachować potwierdzenie). W przeciwnym wypadku, w razie sporu nie będzie żadnego dowodu na to, że płatność nie nastąpiła z winy właściciela.

  • Anonim 3 lata temu

   Witam
   Mam umowe na czas okreslony i mam zapis: „umowa zostaje zawarta na czas okreslony 1 roku tj. 12 miesiecy, z mozliwoscia miesiecznego wypowiedzenia przez kazda ze stron. Wypowiedzenie umowy najmu musi byc dokonane w formie pisemnej.”
   Czy ten zapis gwarantuje mi ewentualna mozliwosc wypowiedzenia umowy przed jej planowanym koncem? Swiezo podpisalam umowe i zastanawiam sie czy negocjowac jakies zmiany bo czulabym sie niepewnie wiedzac ze nie mam mozliwosci ewentualnego wypowiedzenia umowy w razie potrzeby. Nie wiadomo co zycie przyniesie.

 5. Anonim 3 lata temu

  Mam umowę na czas określony, tj. do 15.09.2019 a pod tą datą istnieje napis: „okres wypowiedzenia kończy się z ostatnim dniem kalendarzowym miesiąca”.
  Chcemy poinformować właściciela, że się wyprowadzamy ale w tym samym czasie nie składamy wypowiedzenia tylko po prostu nie przedłużamy umowy.
  Czy w tym przypadku może zażądać opłaty do 30.09?

  • Autor

   Umowa na czas określony wygasa w ostatnim dniu jej trwania – nie trzeba jej w żaden sposób wypowiadać. Odpowiadając więc na pytanie – nie ma on podstaw żądania zapłaty za cały miesiąc.

   Zapis “okres wypowiedzenia kończy się z ostatnim dniem kalendarzowym miesiąca” dotyczy raczej sytuacji, w której umowa miałaby być wypowiedziana wcześniej – ale musiałbym zobaczyć szerszy kontekst tych zapisów w umowie aby powiedzieć więcej.

 6. Anonim 3 lata temu

  Dziękuję za odpowiedź.
  Nie ma szerszych kontekstów w umowie, sama uważam, że ten zapis dotyczy ewentualnej wczesniejszej wyprowadzki. Jednak wolałam się upewnić.
  Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź

  • Anonim 2 lata temu

   Mam umowę na czas oznaczony jednego roku do dnia 25 kwietnia 2020r .
   W Maju dzwoniłam do administratora zajmującego się budynkiem w którym zajmuje lokal , administrator do RĘKI aneksu z przedłużeniem umowy mi nie dał. Uspokoił mnie telefonicznie ze umowa przedłużyła się automatycznie na czas nieokreślony … natomiast okazało się że kamienicę w której mieszkam kupil inny wlasciel , administracja się zmieniła i okazało się że lokal zajmuje bezprawnie … proszę mi powiedzieć jakie mam szanse na pozostanie w tym lokalu .. wychodzi na to ze mieszkam 7 miesięcy bez umowy …

  • Autor

   Poprzedni administrator miał pewnie na myśli ustawę anycovidovą, która przedłużyła wszystkie umowy do końca czerwca 2020. Nie mniej jednak jest jeszcze art. 674 Kodeksu Cywilnego który brzmi:

   Art. 674. Jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie albo w wypowiedzeniu najemca używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego, poczytuje się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony.

   Także pod warunkiem, że jest Pani wstanie udokumentować, że płaciła Pani czynsz a Właściciel te płatności przyjmował nie wnosząc żadnych roszczeń, nie wypowiadał umowy itp. to przesłanki z art. powyżej są spełnione i umowa obowiązuje. Obecny właściciel może ją jednak wypowiedzieć z miesięcznym terminem wypowiedzenia.

 7. Anonim 3 lata temu

  W odpowiedzi na pytanie na temat eksmisji lokatora odpowiedział Pan : ”
  Wywieranie wpływu na takie osoby nie jest łatwe (głównie z powodów emocjonalnych), dlatego polecam zlecić takie czynności profesjonalnemu mediatorowi/negocjatorowi.”. Czy mógłby Pan też napisać gdzie szukać profesjonalnego mediatora ?

 8. Anonim 3 lata temu

  Witam
  Mam umowe na czas okreslony i mam zapis: „umowa zostaje zawarta na czas okreslony 1 roku tj. 12 miesiecy, z mozliwoscia miesiecznego wypowiedzenia przez kazda ze stron. Wypowiedzenie umowy najmu musi byc dokonane w formie pisemnej.”
  Czy ten zapis gwarantuje mi ewentualna mozliwosc wypowiedzenia umowy przed jej planowanym koncem? Swiezo podpisalam umowe i zastanawiam sie czy negocjowac jakies zmiany bo czulabym sie niepewnie wiedzac ze nie mam mozliwosci ewentualnego wypowiedzenia umowy w razie potrzeby. Nie wiadomo co zycie przyniesie.

  • Autor

   Tak, taki zapis daje prawo obu stronom wypowiedzieć umowę bez podawania przyczyny, jednakże nie jest on do końca zgodny z przyjętym porządkiem prawnym – sens umowy na czas określony jest taki, że strony gwarantują sobie wzajemnie trwanie tego stosunku najmu przez z góry określony czas – więc nie jest to rozwiązanie stosowane w praktyce przez profesjonalistów. Dużo bardziej poprawne są zapisy, które szczegółowo precyzują wypowiedzenie umowy przez którąkolwiek ze strony w przypadku wystąpienia konkretnych okoliczności.

   Często jednak umowy na czas określony są rozwiązywane wcześniej za porozumieniem stron. Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla właściciela jest dać mu czas na znalezienie innego najemcy (lub wręcz zrobić to za niego) i wtedy istnieje mała szansa na to, że nie zgodziłby się rozwiązać umowy za porozumieniem. Ostatecznie chodzi mu przecież o to by mieszkanie nie stało puste.

 9. Anonim 3 lata temu

  Witam. Najemca wiosną zgłosił nam, że piec gazowy w wynajmowanym mieszkaniu nie działa tak jak powinien tj. piec czasem się wyłącza podczas ogrzewania mieszkania natomiast przy podgrzewaniu wody działa bez zarzutu. Zgłosił to już wiosna i umówiliśmy się że w chwili usterki ma zadzwonić do fachowca,aby ten mógł zdiagnozować co jest problemem. Najemca pomimo ustaleń nie zadzwonił po fachowca a ze względu na to ze sezon grzewczy za chwile minął, przestało mu to przeszkadzać. Co więcej latem podczas wizyty kontrolnej Pana, który robi coroczny przegląd pieca z ramienia spółdzielni, Najemca nie zgłosił mu tej usterki i podpisał protokół odbioru przeglądu, za który to przegląd ja jako właściciel zapłaciłam. Teraz znowu zgłasza nam problem z piecem gdyż znowu zaczął się sezon grzewczy i żąda abyśmy my naprawili usterkę. Proszę o informacje czy takiego rodzaju usterki należą w gestii wynajmującego?

 10. Anonim 3 lata temu

  Mam pytanie odnośnie przedłużenia umowy najmu.która jest na czas określony do 31grudnia 2019 obie strony chcą przedłużenia o kolejny rok czy aneks musi być spisany przed zakończeniem umowy i jesli to możliwe proszę o jakiś wzór takiego aneksu pozdrawiam

  • Autor

   Nie musi być przed zakończeniem, ale zdecydowanie lepiej to zrobić – jeżeli wyrazi Pan/Pani zgodę na przedłużenie umowy bez podpisania aneksu w razie wątpliwości co do ustaleń stron, poczytuje się taką umowę jako zawartą na czas nieokreślony (Art. 674. KC).

   Co do wzoru – wystarczy dosłownie jedno zdanie „strony zgodnie postanawiają żę umowa najmu lokalu xxx z dnia xxx zostaje przedłużona na okres 1 roku do dnia xxx.” – i podpisy.

 11. Anonim 3 lata temu

  Witam czy jest jakich limit umów na czas nie określony zanim dostanie się już na stałe? Miałam pierwszą umówe na rok, druga też na rok a trzecia na dwa lata. Płatności i ogólnie wszystko w porządku więc nie wiem czemu właściciel nie daje na stałe.

  • Autor

   Nie ma żadnego limitu, kwestia tego jak umówią się strony. Umowa zawarta na czas określony jest bezpieczniejsza dla właściciela – co opisałem w artykule powyżej. Może wystarczy z nim porozmawiać na ten temat?

 12. Anonim 3 lata temu

  7.03 podpisalam chyba dla mnie bardzk niekorzystna umowe na czas określony 5lat bez możliwości wypowiedzenia .termin oddania lokalu pod sklep przesuwa się z kwietnia do sierpnia.wkolo były puste lokale które miały być zasiedlone przez firmy ale właściciel z którym podpisałam umowę kłamał bowiem nadal stoją puste .Chyba że względu na to że są ukryte na osiedlu. Z początkiem listopada powiedziałam właścicielowi ze się nie wywiązał z danego słowa że nie pozwolił mi założyć klimatyzacji wiedząc że będę miała warzywa owoce ze wszystkie lokale obok stoją puste przez co nie mam utargow i przestała być wypłacalna. Powiedział że mogę jddjdc w inne miejsce ze ma na nie kogoś innego że nie będzie mnie trzymał.pofpisalam umowę na inny lokal na wielkim rynku aby się odkuc a 2 dni po tym dowiedziałam się że ten Sprzedał lokal wraz ze mną na dawnej umowie.co robić? Wyniosła się z tego lokalu już s nowe miejsce nie stać mnie na opłaty

 13. Anonim 3 lata temu

  Witam,
  czy zawierając umowę prywatnie najmu na czas określony 1 miesiąc mogę po skończonej umowie swobodnie korzystać z mieszkania „wyrzucając” lokatora czy też ma on jakieś prawa ochronne takie jak przy umowie na czas nieokreślony ?

 14. Anonim 2 lata temu

  Witam. Czy możliwy i wiążący jest zapis w umowie najmu na czas określony w stylu: „Umowa zawarta na czas do 31.12.2020 bez możliwości przedłużenia również w formie niemego wynajmu. Najemca zobowiązuje się do opuszczenia lokalu najpóźniej w ostatnim dniu obowiązywania umowy tj. 31.12.2020 i tym samym od dnia następnego mieszkanie pozostaje do dyspozycji właściciela.” Czy taki zapis daje możliwość wynajmującemu na ponowny wynajem lub zamieszkanie w lokalu.

  • Autor

   Można odpowiednim zapisem wyłączyć możliwość niemego przedłużenia umowy. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku bezumownego korzystania z lokalu po zakończeniu umowy, jeżeli były najemca nie wyda zwrotnie lokalu – jedyną przewidzianą przez prawo ścieżką jest założenie mu sprawy o eksmisję.

 15. Anonim 2 lata temu

  Dzień dobry,moje pytanie dotyczy wypowiedzenia umowy.Podpisałam ja miesiąc temu ale chce ją wypowiedzieć.Niniejsza umowa została podpisana na czas określony ,po upływie terminu umowy zostaje przekształcona na czas określony.W jej czasie każda ze stron będzie mogła ją wypowiedzieć za uprzednim miesięcznym okresem wypowiedzenia.Prosze mi napisać czy mogę wypowiedzieć umowę już teraz czy muszę czekać aż wygaśnie.Za odpowiedź z góry dziękuję

  • Autor

   Jeżeli strony dopuściły termin wypowiedzenia w umowie, to można ją wypowiedzieć wcześniej, nawet jeżeli jest to umowa na czas określony.

 16. Anonim 2 lata temu

  Dzień dobry
  Podpisałem umowę najmu u której jest zapis ” Umowa zostaje zawarta na czas określony 6 miesięcy – okres wypowiedzenia 2 pełne miesiące. ”
  I tu nasuwa mi się pytanie, kiedy ta umowa dobiegnie końca, po tym okresie 6 miesięcy czy muszę wypowiedzieć ją 2 miesiące wcześniej?

  • Autor

   Nie. Umowa wygaśnie sama po 6 miesiącach. Ten zapis jedynie pozwala ją wypowiedzieć wcześniej – na 2 miesiące wprzód.

 17. Anonim 2 lata temu

  Dzień dobry,
  mam umowę na czas określony do 31 października 2020 r, której nie chce dalej przedłużać. W umowie jest zapis, że może zostać wypowiedziana na piśmie z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca. Czynsz płatny z góry do 10 dnia każdego miesiaca.Czy w takim wypadku muszę składać wypowiedzenie i płacić jeszcze czynsz na listopad?

 18. Anonim 2 lata temu

  Witam..kilkanaście lat temu , z powodu trudnej sytuacji otrzymałam lokal socjalny.umowy najmu odnawiane były co trzy lata. W tym roku okazało siē, że moje mieszkanie może być przekwalifikowane na lokal docelowy i umowa bēdzie już nie na trzy lata , a na czas nieoznaczony z natychmiastową i znaczną podwyżką czynszu.czy to jest prawidłowe? Czy umowa jest dla mnie korzystniejsza? Czy w przyszłości będą szansę na wykupienie takiego mieszkania na własność? Proszę o odpowiedż.Pozdrawiam.

 19. mimi 2 lata temu

  Mam umowe najmu na czas okreslony z miesięcznym wypowiedzeniem.Czy jesli jako najemnca wypowiem umowę dnia 11.stycznia to 11 lutego bedę mogła opuscić lokal.Czy tez obowiązuje mnie umowa do końca lutego?

 20. Anonim 2 lata temu

  Witam. Wynajmuje mieszkanie od maja 2020 roku, umowa została zawarta na rok, na umowie nie ma ewentualnego okresu wypowiedzenia. Od okolo 2 miesięcy pojawia się wilgoc w całym mieszkaniu, nawet w komodzie z ubraniami, próbuje się jej pozbyć ale to jak walka z wiatrakami a mam w domu córkę 1.5 roku i Pytanie czy mogę złożyć wypowiedzenie mieszkania i z jakim wyprzedzeniem czy mimo zagrożenia zdrowia muszę przeczekać do maja?

 21. Wynajmujacy 7 miesięcy temu

  Witam, podpisałem umowę z najemca w której jest zapis … „na okres minimum jednego roku, z możliwością przedluzenia”… rok minął w pazdzierniku 2021. Umowa nie była aneksowana. Najemca nie płaci już 4 miesiąc. Czy powinienem tą umowę wypowiedzieć? Wezwać do natychmiastowego opuszczenia lokalu ? ( mam zapis w umowie ze brak platnosci za 2 pelne miesiace, skutkuje wypowiedzeniem bez okresu wypowiedzenia). Czy poprostu wyrzucić najemce ??

  • Autor
   Michał Żółtowski 4 miesiące temu

   Zgodnie z Art. 674. Kodeksu Cywilnego „Jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie albo
   w wypowiedzeniu najemca używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego, poczytuje
   się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony”.

   Jeżeli po upływie okresu na jaki została podpisana umowa najmu najemca nadal płacił, a Pan nie żądał od niego wydania lokalu, to z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że ma miejsce okoliczność opisana wyżej w kodeksie. Także tutaj należałoby na nowo taką umowę wypowiedzieć (na zasadach opisanych w Ustawie o ochronie praw lokatorów właściwych dla umów zawartych na czas nieoznaczony).

 22. Zalamana 7 miesięcy temu

  Witam . Mam takie pytanie . Mialam z rodziną umowę na 2 lata (podpisywana u notariusza) z 2 msc przed zakonczeniem rozmawiałam z właścicielami, ze nadal będziemy przedłużać. Tydzien po zakończonej umowie wlascixielka w koncu sie odezwała i poinformowała, że oni będą sprzedawać mieszkanie i żebyśmy po malu sie rozglądali za innym … mam 2 dzieci i 3 juz za msc na świecie… jak to wygląda, czy teraz z dnia na dzień moga powiedzieć, że mamy sie wyprowadzić…

  • Autor
   Michał Żółtowski 4 miesiące temu

   Nie wynika z opisu jasno czy to była prawidłowo zawarta umowa najmu okazjonalnego – ale jeżeli tak, to właściciel ma prawo do żądania wydania lokalu z terminem min. 7 dniowym. Jeżeli dokona tego formalnie, na piśmie – w przypadku braku waydania takiego lokalu będzie mógł złożyć wniosek do sądu o nadanie aktowi klauzuli wykonalności – a z tym z kolei, pójść do komornika który rozpocznie procedurę eksmisji. W praktyce cały proces zajmie min. miesiąc, aczkolwiek żadne okoliczności kodeksowe tutaj nie mogą tej eksmisji powstrzymać. Nie ma znaczenia, czy przysługuje Państwu prawo do lokalu socjalnego, czy ktoś jest w ciąży, niepełnosprawny, bezrobotny itd.

 23. Ewa Jurek 2 miesiące temu

  Dzień dobry. Mam duży problem z najemcą. Po około trzech miesiącach od podpisania umowy najmu tylko na jedną osobę ( kobietę). Okazało się że najemca ma 15 letniego syna, który z nią mieszka. W umowie najmu jest zapis , że najemca nie może podnajmować mieszkania. Jak wygląda kwestia oszukania przez najemcę, że mieszka sam a jest inaczej. Co można w kwestii zrobić.Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

  • admin 2 miesiące temu

   Nie jest to oszustwo w rozumieniu przepisów. Powiem więcej, jeżeli najemca ma małoletnich pod swoją opieką, to mogą oni korzystać z mieszkania. Zasadnicze pytanie brzmi: dlaczego jest to problem?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.